Jak zapobiec żylakom?

W Polsce aż 10 milionów osób cierpi na żylaki. Problem dotyczy szczególnie kobiet. W początkowym stadium można próbować się ich pozbyć na własną rękę. Potem konieczne są wizyty u lekarza, który zaproponuje dalsze  leczenie.

Jak poznać żylaki?

Żylaki, czyli trwałe poszerzenie żył powierzchniowych, są stosunkowo proste w diagnozie. Widać je bowiem gołym okiem w postaci niebieskich i krętych żyłek. To nie tylko dolegliwość natury estetycznej, ale również poważny problem zdrowotny. Świadczy o niewydolności żylnej i w żadnym razie nie można tego lekceważyć.

Jak zapobiegać żylakom?

W początkowej fazie żylaki można bardzo łatwo wyeliminować. Należy zadbać o nawet najdrobniejszą aktywność fizyczną. Żyły nie znoszą zastoju. Niestety, czasem jesteśmy zmuszeni do siedzenia w jednej pozycji, jednak warto robić sobie od czasu do czasu przerwy, by trochę się rozruszać. Można próbować przebierać nogami czy też kręcić stopą, by pobudzić krążenie. To jednak sposoby na zahamowanie żylaków we wczesnym stadium. Potem takie metody będą już niewystarczające.

Odwiedź lekarza

Jeśli żylaki są już bardzo widoczne, a proste ćwiczenia nie pomagają, trzeba zasięgnąć porady specjalisty. Sposobów leczenia jest mnóstwo: od farmakologiczne po chirurgiczne. To, jaką metodę należy zastosować zależy od stanu schorzenia. Czasem wystarczy aplikować odpowiednie maści. Bywa jednak, że jedynym ratunkiem jest operacyjne usunięcie żylaków. Rzadko kiedy występują przeciwwskazania do tego typu zabiegów. Do takich mogą należeć: niedrożne żyły, świeżo przebyty zawał serca, nadczynność tarczycy lub też zaawansowana cukrzyca.

 

 

Chcesz wiedzieć, jak skutecznie usunąć żylaki? Przeczytaj artykuł na temat laserowego usuwania żylaków i dowiedz się, czy ta metoda leczenia jest idealna dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *